Použíté zdroje a více užtečných materiálů:

Common sense ducation: This Just In!

Common sense ducation: You Won't Believe This! https://docs.google.com/presentation/d/1j46ShWBgUUG62_q3fEdHsstqx7dE2qcLWORNpd5vEIk/edit?usp=sharing

Přejít na další balíček

Přehledná výuka kyberbezpečnosti na základních školách.

KyberŠkola

Vytvořeno ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze.

Pokyny a harmonogram balíčku

1. třída | 45 minut

Nové informace

Tento balíček se zaměřuje na práci žáků s novými informacemi.
Učí je rozeznávat důvěryhodné zprávy od těch nepravdivých, co je to clickbait, fake news a jak si takovéto informace ověřit. Pojďme se podívat na časový harmonogram a připravené materiály.

Klíčové kompetence

1. třída | 45 minut

Přípravná fáze

1. Stáhněte balíček:

2. Ze složky TISK vytiskněte soubory Podklady.pdf, Podklady-DU.pdf a KyberDenik.pdf

• Podklady.pdf jsou určeny pro práci žáků v hodině

• Podklady-DU.pdf jsou určeny jako domácí úkol na zorientování se žáka v tématice

• KyberDenik.pdf slouží k sebereflexi na konci hodiny

• Jedna kopie = jeden žák, v případě omezení lze podklady pro práci v hodině zadávat skupinově, 1 list KyberDeníku obsahuje dvě kopie

Stáhnout balíček

• Podklady.pdf

• KyberDenik.pdf - vyhrazený čas na sebereflexi (KyberDeník) je na konci hodiny, ale žáci si mohou do deníku zapisovat již během ní

Práce s DÚ

1. Proberte s žáky správné odpovědi na DÚ dle přiloženého klíče

Fáze 1

• Autor používá falešný profil (žádné fotografie, málo přátel)

• Chybí uvedení skutečného autora u článku

• Neznámý / nový zdroj informací (např. web, deník)

• Na webu / profilu chybí odbornost a kvalifikace k tématu

• Je zaznamenána jen jedna strana, chybí vyjádření druhé strany

• Autor píše své vlastní názory

• Autor v článku používá staré informace

• Informace jsou odprezentovány ve velmi úzkém kontextu

• Autor se v článku neopírá o žádné externí zdroje

• Gramatické chyby či pravopisné chyby

• Využívaní a vyvolávání přehnaných emocí

Vysvětlení

🔑 Klíč k DÚ

Teorie

1. Pustťe žákům video o Fake News

🔑 Klíč k Úkolu 1

Clickbait nadpisy jsou zvýrazněny oranžově:

1. Tato smrtelná nemoc postihuje každého pátého člověka! Zjistěte, jestli se to týká i vás

4. Velké změny nastaly! Můžou se děti stále dívat na TikTok?

1. Sdělte žákům, ať si připraví papír s úkoly (Podklady.pdf)

2. Společně se žáky udělejte Úkol 1 (Co je to clickbait?). Vyzvěte žáky, aby zvedli ruku, pokud by na daný článek klikli - viz. klíč / 4 min

1. Vysvětlete žákům, co je to clickbait a curiosity gap / 1 min

2. Nechejte žáky vypracovat zadání Úkolu 2 (Důvěryhodné zdroje)
    a přečíst text vedle cvičení / 6 min

3. Poskytněte žákům správné odpovědi dle klíče / 3 min

🔑 Klíč k Úkolu 2

Oranžovou barvou jsou zvýraznené části vět, které snižují věrohodnost dané informace.

1. ukázka - poslední věta hovoří o tom, že je pravděpodobné, že důležité informace
    se ješte ukážou, a tak je neprofesionální dělat lživé závěry.

2. ukázka - chybou je samotný zdroj - Honza může psát pravdu, ale je potřeba mít informaci ověřenou profesionálním zpravodajstvím, které se řídí pravidly pro zpravodajství a je objektivní.

3. ukázka - autor je viditelně zaujatým zdrojem. Naším ukazatelem je název stránky

🏁

Sebereflexe u dětí může zahrnovat uznání chyb a snahu pracovat na jejich zlepšení. Důležité je, aby se děti necítily zahanbeny za své chyby, ale aby viděly chyby jako příležitost k učení a růstu.

Sebereflexe

DU.pdf

KyberDenik.pdf

Clickbait

Nejčastěji označuje titulky, jejichž prvořadou funkcí není informovat, ale přimět uživatele internetu ke kliknutí, aby jich daná stránka dosáhla co nejvíc a tím zarobila víc peněz.

Curiosity gap “informační mezera”

Nedostatek informací / nejasnosti podněcují zvědavost a motivují k hledání dalších informací.

Využívá se např. v titulcích článků. Sám o sobě není špatný, ale může být zneužit ke clickbaitu.

Sebereflexe

1. Nechtejte žáky aby sami ohodnotili, kde se potřebují zdokonalit

2. Ujistěte je, že deník slouží primárně pro ně a nemusí ho sdílet
    s ostatními

🏁

Stáhnout balíček

Přehledná výuka kyberbezpečnosti na základních školách.

KyberŠkola

Vytvořeno ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze.